Z médií: Hledá se žena s názorem

Pátek 9. 3. 2018

Ženy studují politiku, ekonomiku, lidská práva, různé vědní obory a jsou ve svých oborech úspěšné. Přesto jsou ženy v médiích citovány jako expertky jen v 17 % zpráv a jen 18 % jich vystupuje v roli komentátorek politiky nebo jiné oblasti lidské činnosti.  

Mezi absolventy žurnalistiky a mediálních oborů je 68 % žen, v médiích jich ale zůstane pracovat jen 40 % a v managementu mediálních společností je jich ještě méně, asi 30 %. A kam se poděly režisérky? V roce 2016 režírovalo filmy jen 4,2 % žen. Otevřete si noviny, nebo si zapněte televizi, podívejte se na titulky na konci filmu. 

Tento blog byl původně vydám na internetovém portálu info.cz zde.

Ženy mají stejný talent a předpoklady jako muži. A o tom, že mají svůj názor, často odlišný od toho mužského, taky asi nikdo nepochybuje. Proč jejich názor není příliš slyšet a vidět v médiích? 

Když jsem o studii a zprávě o ženách v mediích, kterou mám v Evropském parlamentu na starosti, vyprávěla na obědě jednomu z českých kolegů, který přijel do Bruselu, měl jediný komentář – to nemáte v Evropském parlamentu na práci nic důležitějšího? Ostatní kolegové byli přívětivější – moje poznámka, že budu slavit MDŽ prezentací zprávy o ženách v médiích, je jen upřímně rozesmála. 

Upřímně, MDŽ je pro mě podobně jako pro řadu lidí mé generace zatížený komunistickou minulostí. Mladá generace, ani Brusel, si tuto zátěž nenesou a slaví se tu každý rok hodně. Tedy, spíše než slaví, se diskutuje o tom, že ženy stále naráží na skleněný strop v mnoha oblastech a jejich zastoupení v politice a ve vedení firem, včetně těch mediálních, je velmi slabé. Ráda využívám příležitosti upozornit na to, že bez ženského názoru ve společnosti a médiích se k lidem dostává jen část pravdy, nedokončený příběh. 

Důležitá témata, která hýbou světem – migrace, bezpečnost a terorismus se dotýkají mužů i žen. Ženský pohled, otázky i odpovědi se určitě liší od těch mužských. Ženy analyzují situaci jinak a jinak řeší krize. Mají názor i na jiné věci, než jsou výchova dětí a kvalita pracích prášků.


Galerie:


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Facebook
Twitter
Instagram
Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2018 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál

Hexadesign