Zprávy

Všechny zprávy

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (15.5.-18.5. 2017)

Pátek 19.5.2017 Články Tiskové zprávy EP

Štrasburk/Praha

Evropský parlament schválil usnesení k současné situaci v Maďarsku, odhlasoval možnost používat předplacené služby v zahraničí, přijal usnesení o stavu plnění rozpočtu Evropské unie, ve kterém upozorňuje v něm na rostoucí míru podvodů spojených s čerpáním financí EU.

Europoslanci interpelovali Evropskou komisi ve věci dvojí kvality potravin ve východních a západních státech EU.

Přečíst celý článek

Odstraňme rozdíly v kvalitě potravin napříč EU

Čtvrtek 18.5.2017 Tiskové zprávy Články EP Interpelace

Europoslanci budou dnes interpelovat Evropskou komisi ve věci dvojí kvality potravin ve střední Evropě a v západních zemích. Spoluautory otázky jsou čeští poslanci Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský (všichni KDU-ČSL). Po Evropské komisi budou dnes žádat, aby odpověděla, jaká opatření plánuje přijmout na ukončení těchto praktik tříštění jednotného trhu.

Přečíst celý článek

Macronmánie v EU a naděje na sjednocení.

Pondělí 8.5.2017 Články Blog

Po zvolení Macrona prezidentem Francie zaplavila Francii a Evropu vlna oddychu a optimismu. Proevropští politici napříč Evropou jsou z Macrona nadšení. Moc velkou radost asi nemají v Kremlu (jejich hackeři se tentokrát moc nepředvedli), v ústředí UKIP v Londýně a s gratulací váhal i Pražský hrad.

Do Elysejského paláce usedne dosud nejmladší prezident. Je plný elánu, optimismu a k tomuto pocitu strhává i ostatní. Francií a Evropou se šíří „macronmanie“. Macron je zajímavý a jistě výjimečný člověk - spolupracovník francouzského filosofa Paula Ricœura , bankéř, ministr, politik, který založil své „prezidentské“ hnutí ani ne před rokem. Jeho úspěch vzbuzuje velké očekávání, ale také otázky.  

Při pohledu zblízka zjistíme, že situace není až zas tak růžová. Extrémní pravice a populismus ve Francii prohrály bitvu, nikoli však válku. Le Penová a Front national (FN) získaly 34 % hlasů  - to je hodně, o 16 % více než její otec, zakladatel strany Jean-Marie Le Pen v druhém kole v  roce 2002. Je to největší historický úspěch FN.

Přečíst celý článek

Soutěž - Evropský rok kulturního dědictví 2018 - II. - V Kroměříži objevil Josef Mánes kouzlo Hané

Úterý 2.5.2017 Soutěž Články

Příští rok oslavíme nejen Rokem Evropského kulturního dědictví, ale připomeneme si i výročí Ústavodárného sněmu. Jednou z významných osobností spojených se sněmem v Kroměříži je malíř Josef Mánes.

Budoucí malíř se narodil do významné, vlastenecky smýšlející a umělecky založené pražské rodiny. Od dětství se tak seznamoval s představiteli národního obrození.

Rok 1848 přinesl do celé Evropy vír nepokojů a povstání, jimiž byla silně postižena habsburská monarchie. Josef Mánes se v tomto roce zapojil do dění v Praze, kde vypukly nepokoje a proběhl Slovanský sjezd. Mladý malíř se ho aktivně účastnil a měl možnost sdílet obrozenecké snahy Slovanů z mnoha evropských zemí.

Říšský sněm ve Vídni musel být přerušen a v listopadu přenesen do Kroměříže. Mánes byl vyslán do Kroměříže, aby zachytil podobu politiků zastupujících české země na tomto sněmu. Předpokládá se, že v této době u něj převládlo zaujetí lidovou kulturou. V polovině 19. století se na hanáckém venkově ještě běžně užívalo kroje. Mánes se seznamoval s jeho podobou a začal ji na Kroměřížsku a Kojetínsku kresebně zaznamenávat.

Přečíst celý článek

Macron má šanci vyhrát a sjednotit Francii

Úterý 25.4.2017 Z médií Články

V prvním kole francouzských prezidentských voleb neuspěl ani jeden z kandidátů tradičních politických stran. Výsledky také ukazují na silnou poptávku francouzských voličů po středopravicové politice. Ve druhém kole se 7. Května utkají centrista Emmanuel Macron a kandidátka Národní fronty Marine Le Pen. Uspěl kandidát, který má velkou šanci získat hlasy většny voličů a zvítězit nad Marine Le Pen.  První kolo francouzských prezidentských voleb jsem komentovala pro pořad Dvacet minut Radiožurnálu.

--------------------

Francouzským prezidentem, případně prezidentkou, se stane Emmanuel Macron nebo Marine Le Penová. Oba uspěli v nebývale vyrovnaném prvním kole volebního souboje o Elysejský palác. Jeho vítězem se prozatím stal 39letý Macron, přestože předvolební průzkumy dlouhou dobu favorizovaly spíše kandidátku Národní fronty Le Penovou. Hostem Dvacítky Radiožurnálu je europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Dobré odpoledne.

 

 

Přečíst celý článek