Zprávy

Všechny zprávy

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (11.9. – 14.9. 2017)

Pátek 15.9.2017 Tiskové zprávy EP

Tisková zpráva poslanců Evropského parlamentu za KDU-ČSL, 15. září 2017, Štrasburk/Praha

 

Přečíst celý článek

Šojdrová: Neslučujme boj proti násilí s právem na potrat

Úterý 12.9.2017 Tiskové zprávy EP FEMM

Evropský parlament dnes vyzval členské státy, aby ratifikovaly tzv. Istanbulskou úmluvu o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Přijaté usnesení však označuje za násilí rovněž odpírání práva na sexuální a reprodukční zdraví, včetně práva na potrat.

Přečíst celý článek

Soutěž - Evropský rok kulturního dědictví 2018 IV - Bouřlivý novinář na Kroměřížském sněmu

Úterý 5.9.2017 Články Soutěž

Události spojené s Kroměřížským sněmem přivedly do města stovky významných osobností všech zemí habsburské monarchie. Jednou z nich byla i významná postava národního obrození, kterou považujeme za mistra satiry a zakladatele české žurnalistiky. V dnešním díle soutěže bychom si rádi připomněli Karla Havlíčka Borovského.

Budoucí novinář se narodil do kupecké rodiny v obci Borová na Vysočině. Odtud si vypůjčil svůj přídomek Borovský. Po studiích v Praze, kdy byl vyloučen z kněžského semináře, pobýval několik let jako vychovatel v Moskvě.

 

Přečíst celý článek

CZEXIT? ANEB PROČ NEVYSTUPOVAT Z EU

Pondělí 24.7.2017 Články Blog

S blížícími se volbami budeme stále častěji od některých osobností či politických stran slýchávat názor, že Evropská unie může za vše, co se v České republice, potažmo v celé Evropě, nepovedlo a nepovede. Jistě se opět objeví myšlenka, že by měla naše země Evropskou unii opustit, tzv. Czexit (z anglického Czech exit). Co si ale o těchto odvážných a pro mnoho lidí líbivých frázích myslet? Klíčem je zejména přísun objektivních a pravdivých informací a utváření svého vlastního kritického názoru. V dnešní době internetu a sociálních sítí je však bohužel velmi jednoduché šířit lživé informace (tzv. fake news) a manipulovat velkým počtem občanů. Znají lidé, kteří propagují rozbití EU důvod, proč vůbec proces evropské integrace započal?

Přečíst celý článek

V EU hrozí, že vznikne nová „železná opona“, tentokrát formou protekcionistických opatření

Pondělí 10.7.2017 Články EP EMPL

Jestli je nyní v Evropské unii, kromě migrace a uprchlíků, nějaké téma, které země EU rozděluje a staví do dvou táborů, pak je to politika trhu práce v rámci unijního volného pohybu služeb. Ze strany západních zemí to není nic nového, trochu se vracíme k rétorice „polského instalatéra“ z doby před 12 lety, kdy Francie jako první v referendu zamítla evropskou ústavu.

Dnes se v EU nehovoří již o polském instalatérovi, ale symbolem se stal rumunský řidič kamionu a „sociální dumping“. V této záležitosti se, při určitém zjednodušení, Evropa rozdělila na dva bloky: liberální východ a protekcionistický západ.  

V Evropském parlamentu nám leží na stole tři legislativní předpisy velmi třaskavé povahy - revize směrnice o vysílání pracovníků, s ní související dopravní balíček obsahující pravidla pro řidiče kamionů a směrnice o elektronické kartě pro poskytování služeb.

Přečíst celý článek