Zprávy

Šojdrová: Turecku patří od EU kritika i ocenění

Úterý 3.10.2017 Články Tiskové zprávy EP Uprchlická krize

Štrasburk

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která v minulých dnech navštívila Turecko, na půdě Evropského parlamentu ocenila řešení migrační krize v této zemi. Upozornila však také na porušování právního státu, občanských a lidských práv.

„Z Turecka jsem se vrátila před deseti dny. Měla jsem tak možnost vidět, jak se této zemi daří zvládat integrovat především syrské uprchlíky. Pomoc, kterou EU Turecku poskytuje, směřuje správným směrem: do vzdělávání a pracovních příležitostí pro potřebné. 92 % z více než tří milionu uprchlíku je i díky tomu v Turecku zapojených do společnosti.

Je zde však i obrácená strana mince. Přestože je Turecko Unii v migračních otázkách partnerem, v dodržování demokratických zásad se tento soused Evropské unii vzdaluje. Z osobních rozhovorů a svědectví akademických pracovníků, rodin vězněných novinářů, ale i mnoha dalších občanů vyplývá vážnost situace. Turecko je bohužel na vrcholu smutného pořadí států s největším počtem vězněných novinářů. Těm se navíc díky přetrvávajícímu mimořádnému stavu v Turecku nedostává spravedlivého procesu a soudní ochrany,“ uvádí Michaela Šojdrová, členka delegace Evropského parlamentu EU-Turecko.

V Turecku jsou rovněž zadržováni i mnozí občané EU. Kromě dvou Čechů, Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, jsou to také státní příslušníci Německa a Švédska, kteří školili zástupce turecké občanské společnosti za peníze EU a byli zatčeni na ostrově Buyukada.

„Turecko je náš strategický partner a je v zájmu EU i Turecka, abychom našli funkční model vzájemných vztahů, abychom nepřestali komunikovat a spolupracovat. Musíme však také jasně trvat na dodržování zásad právního státu, občanských a lidských práv. EU nesmí zůstat němá vůči politickým perzekucím, omezováním svobody slova a zastrašování těch, kteří se takovýmto krokům nebojí otevřeně postavit,“ apeluje Michaela Šojdrová.Sdílet zprávu