Zprávy

Šojdrová: Vyzývám k zákazu komunistických symbolů

Čtvrtek 16.11.2017 Články Tiskové zprávy EP

Tisková zpráva Evropské strany lidové v Evropském parlamentu

Poslanci u příležitosti 100. výročí bolševického převratu v Rusku debatovali o odkazu této tragické dějinné události. Podle odhadů přišlo v důsledku nastolení vlády komunistické strany o život více než 90 milionů lidí. Ideologie třídního boje, nenávist a fyzická likvidace i domnělých nepřátel totalitního režimu a přesuny celých národů vedly ke zmaru mnoha generací. Již minulý týden proběhla v budově EP v Bruselu řada pamětních akcí, kde si poslanci připomněli miliony obětí, které zemřely v přímém důsledku komunistické ideologie. Na půdě EP se však konala i kontroverzní výstava, ktero u organizovali komunističtí poslanci (referovali jsme zde). Tento týden se pak poslanci k dějinnému odkazu vyjádřili v debatě na plénu.

Čeští poslanci EPP na plénu vyzvali k celoevropskému zákazu komunistických symbolů. „Evropští bolševici minulý týden uspořádali na půdě Evropského parlamentu výstavu oslavující sté výročí komunistického převratu. Panely této výstavy byly čistou adorací komunistických symbolů a komunistického násilí. A já se ptám: To jim není hanba oslavovat smrt devadesáti milionů lidí?“, řekl Jaromír Štětina (TOP 09), místopředseda podvýboru pro obranu a bezpečnost.

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) připomněla, že komunismus byl ve svých důsledcích stejně brutální jako nacismus. Komunismus nebyl poražen ve válce jako nacismus. Evropa se s komunismem nevypořádala tak jako s nacistickou ideologií, nekonal se žádný „norimberský tribunál“. „V této souvislosti je smutné a skandální, že se v Evropském parlamentu mohou konat takové oslavné akce říjnového bolševického puče, jako byla výstava portugalských komunistů minulý týden. Proto vyzývám, zakažme srp a kladivo a komunistické symboly brutality podobně jako hákové kříže,“ řekla Michaela Šojdrová.

„Komunisté se v řadě zemí bývalého sovětského bloku znovu derou k moci. Zneužívají demokracii, do vysokých pozic protlačují příslušníky bývalých nomenklatur a stávají se významným bezpečnostním rizikem pro EU. Čas celoevropského zákazu komunistických symbolů už nastal. Demokracii je třeba bránit,“ připomněl dnes Jaromír Štětina.

 

Původní tiskovou zprávu můžete najít zde. Sdílet zprávu