Veřejná debata - Solidarita & bezpečnost

Úterý 13. 11. 2018,

Veřejná debata Solidarita & bezpečnost, která se konala v neděli 11. listopadu, otevřela téma hodnot v současné společnosti na pozadí kauzy přijetí 50 syrských sirotků.

Účastníci prvního panelu – politička Michaela Šojdrová, řidič kamionu Jaroslav Miko, filozof Jan Sokol a právník Jan Rozumek reflektovali téma z pohledu hledání hodnot a řešení.

Ve druhém panelu  diskutovali novináři Tereza Engelová, Pavel Novotný a mediální odborníci Miriam Lexmann a František Vrábel o práci médií, o dezinformacích a jejich vlivu na společnost, v jakém rozsahu a jakým způsobem je téma migrace zobrazeno v médiích.

Účastníci debaty na téma solidarita & bezpečnost:

Tereza Engelová, Tereza Engelová, novinářka, HlidaciPes.org. Letos obdržela Novinářskou cenu v kategorii „Nejlepší audiovisuální reportáž“ za sérii reportáží z východní Ukrajiny. V minulosti pracovala jako zahraniční reportérka a moderátorka v České televizi. Sama pak žila v Pákistánu a v Turecku nedaleko syrských hranic.

„To, že v Sýrii sirotci nejsou, není pravda. Rozhodla jsem se zjistit sama fakta, protože mi strašně vadí způsob žurnalistiky, který s fakty nepracuje nebo si je neověřuje.“

Miriam Lexmann – ředitelka Mezinárodního republikánského institutu (IRI) v Bruselu, která se svou prací zaměřuje hlavně na témata související s mezinárodním rozvojem demokracie a lidskými právy v oblasti Východního partnerství. 

„Právo na hledání pravdy a její poznání je základním atributem svobody. Musíme si chránit to, co naši rodiče a prarodiče pro nás vydobyly, někteří dokonce i za cenu vlastního života, či dlouhých let vězení. Narůstající morální a informační relativismus tuto svobodu vážně ohrožuje.“

Jaroslav Miko – profesionální řidič kamionu a zakladatel občanské iniciativy Češi pomáhají, která se snaží pomoci válečným uprchlíkům a podpořit věcnou diskusi o tom, komu, jak a za jakých podmínek má Česká republika poskytnout ochranu.

„Rád chodím mezi lidi a poznávám různé kouty světa jejich očima. Tuto zkušenost se snažím předávat Čechům. Je nesmyslné, aby podléhali dezinformacím, jako se tomu občas děje.“ 

Pavel Novotný, spolupracovník České televize a analytik pro info.cz, ve světě médií se pohybuje od roku 1994. Během své práce zahraničního reportéra pokrýval řadu válečných konfliktů.

Syrská válka je podobně jako uprchlická krize testem. Prověřila opravdové, nikoli hlásané postoje stejně jako lidskost a sklon k autoritářství. Češi – tedy jistě většina politiků a diplomatů – ze zkoušky vyšli jako obyvatelé egoistické, do sebe zahleděné a spíše diletantské země, která s úlevou přijala pro-asadovský diskurs.“

Martin Rozumek – ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, která pomáhá cizincům a uprchlíkům a cizincům v ČR. Mezi hlavní činnosti organizace patří poskytování bezplatného právního a sociálního poradenství. Tento měsíc absolvoval cestu do Řecka s M. Šojdrovou.

Řecko rozumí velmi dobře české politické situaci. Řekové naši iniciativu přivítali a čekají na to, až české úřady udělají tento krok také. Musím říct, že velkou část cesty jsem se musel stydět za to, že nikoho nepřijímáme. Byli bychom rádi, kdyby se tento přístup změnil.“

Jan Sokol - filosof a vysokoškolský profesor se zaměřením na filosofickou antropologii a dějiny náboženství. Od roku 2013 je mimo jiné členem Etické komise a ve svých komentářích propojuje filosofii s aktuálními otázkami.

Bezpečí je jedna z největších hodnot, a právě proto se dá tak dobře zneužít. Politici se o ně musí starat, ne strašit domnělým nepřítelem.“

Michaela Šojdrová – politička, v současnosti europoslankyně za KDU-ČSL předložila premiéru Babišovi iniciativu na pomoc dětským obětem války v Sýrii.  

„Na a uprchlickou krizi se dívám především očima nevinných obětí – dětí. V Evropském parlamentu pracuji již 4 roky ve Skupině pro práva dětí, při každém setkání se dozvídáme o tom, kolik dětí bez doprovodu rodičů v Evropě je, jak jsou ohrožené a také že se jich od začátku migrační krize už nejméně 10.000 ztratilo. Problém uprchlických dětí bez doprovodu vidí jako palčivý všechny země EU, a proto se mnohé z nich rozhodly o tyto děti postarat. Doufám, že se k tomu rozhodne i Česká republika.“

František Vrábel, ředitel firmy Semantic Visions, která se zaměřuje na analýzu internetového obsahu, sleduje 90 % globálního zpravodajského obsahu a detekuje hrozby pro firmy po celém světě v reálném čase. Velkým tématem je cílené šíření desinformací a to především v rámci ruské propagandy.

„Pokud jde o Česko, tak z našich dat vyplývá, že vliv Ruska v našem mediálním prostoru je velmi výrazný a stále se zvětšuje.“


Galerie:


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2024 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál | Změnit nastavení cookies

Hexadesign