Zprávy

Blog

CZEXIT? ANEB PROČ NEVYSTUPOVAT Z EU

Pondělí 24.7.2017 Články Blog

S blížícími se volbami budeme stále častěji od některých osobností či politických stran slýchávat názor, že Evropská unie může za vše, co se v České republice, potažmo v celé Evropě, nepovedlo a nepovede. Jistě se opět objeví myšlenka, že by měla naše země Evropskou unii opustit, tzv. Czexit (z anglického Czech exit). Co si ale o těchto odvážných a pro mnoho lidí líbivých frázích myslet? Klíčem je zejména přísun objektivních a pravdivých informací a utváření svého vlastního kritického názoru. V dnešní době internetu a sociálních sítí je však bohužel velmi jednoduché šířit lživé informace (tzv. fake news) a manipulovat velkým počtem občanů. Znají lidé, kteří propagují rozbití EU důvod, proč vůbec proces evropské integrace započal?

Přečíst celý článek

Dům Václava Havla ve Štrasburku

Pondělí 3.7.2017 Články Blog Vystoupení v EP

Ve středu 5. července bude slavnostně otevřena budova Václava Havla ve Štrasburku. Slavnosti  se zúčastní předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani i vdova po zesnulém presidentovi Dagmar Havlová.  Bude odhalena bronzová socha hlavy Václava Havla, jejíž autorkou je Marie Šeborová, tapiserie od Petra Síse a budou představeny slavné fotografie Tomkiho Němce. Samotná budova byla postavena již v roce 1955 a sloužila pro účely Rady Evropy. Evropský parlament budovu před pár lety odkoupil, poté prošla důkladnou rekonstrukcí. Měla jsem tu čest o otevření domu Václava Havla promluvit na plénu v Evropském parlamentu. Dovoluji si zveřejnit svoji řeč. 

Přečíst celý článek

Být proti nestačí

Úterý 20.6.2017 Blog Články Uprchlická krize

Dnes je Světový den uprchlíků. Symbolicky jsem se připojila ke kampani  www.tojemojedite.cz  -  netradiční fotografické výstavy na Facebooku 80 portrétů syrských dětí, kteří žijí v provizorních táborech v zemích sousedících se Sýrií a čekají na mír. Výstavu zorganizovala organizace MAGNA ČR, která vede zdravotnické humanitární projekty zaměřené na záchranu životů a zmírňování utrpení právě těchto dětí. Myslím, že je důležité vědět, že syrským obětem války pomáhají přímo v terénu Češi (i Slováci).

Řada projektů v terénu je podpořena z rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí České republiky. V roce 2016 to bylo 38 humanitárních projektů ve 25 zemích v hodnotě 100 mil. Kč. Přes 70 % rozpočtu (celkem 73,5 mil. Kč) bylo vynaloženo na humanitární pomoc v souvislosti s konflikty a vysídlením, včetně konfliktu v Sýrii.

Nebylo pro mě lehké poslouchat minulý týden diskuse v médiích, na plénu i v kuloárech Evropského parlamentu o řízení, které zahájila Evropská komise proti České republice, Polsku a Maďarsku pro neplnění nařízení EU. Konkrétně šlo o neplnění migračních kvót, nepřijali jsme ani 1% z určené kvóty 2691 lidí.

Přečíst celý článek

Macronmánie v EU a naděje na sjednocení.

Pondělí 8.5.2017 Články Blog

Po zvolení Macrona prezidentem Francie zaplavila Francii a Evropu vlna oddychu a optimismu. Proevropští politici napříč Evropou jsou z Macrona nadšení. Moc velkou radost asi nemají v Kremlu (jejich hackeři se tentokrát moc nepředvedli), v ústředí UKIP v Londýně a s gratulací váhal i Pražský hrad.

Do Elysejského paláce usedne dosud nejmladší prezident. Je plný elánu, optimismu a k tomuto pocitu strhává i ostatní. Francií a Evropou se šíří „macronmanie“. Macron je zajímavý a jistě výjimečný člověk - spolupracovník francouzského filosofa Paula Ricœura , bankéř, ministr, politik, který založil své „prezidentské“ hnutí ani ne před rokem. Jeho úspěch vzbuzuje velké očekávání, ale také otázky.  

Při pohledu zblízka zjistíme, že situace není až zas tak růžová. Extrémní pravice a populismus ve Francii prohrály bitvu, nikoli však válku. Le Penová a Front national (FN) získaly 34 % hlasů  - to je hodně, o 16 % více než její otec, zakladatel strany Jean-Marie Le Pen v druhém kole v  roce 2002. Je to největší historický úspěch FN.

Přečíst celý článek

Šikmá plocha populismu: města versus venkov

Pátek 21.4.2017 Články Blog EP

Výsledky voleb a referend z poslední doby potvrzují trend, že města volí jinak než venkov. V referendu o brexitu Londýn či Manchester hlasovaly jinak - tj. pro setrvání v EU – než anglický venkov. New York, ale i Pittsburgh v jinak v Trumpem dominované Pensylvánii volily Clintonovou, na rozdíl od vnitrozemských oblastí Minnesoty či Ohia. Nejnověji tuto neděli se ukázal ten samý jev i v Turecku – Istanbul a Ankara hlasovaly „ne“ změně ústavy, anatolský venkov volil „ano“. Určitou výjimkou pak byli Turci v evropských městech, jako Berlín či Amsterdam, kteří masově podpořili Erdogana. Taková výjimka to ale není, protože většina z nich pochází právě z venkovských oblastí Turecka.

 

Přečíst celý článek