Zprávy

Blog

Macronmánie v EU a naděje na sjednocení.

Pondělí 8.5.2017 Články Blog

Po zvolení Macrona prezidentem Francie zaplavila Francii a Evropu vlna oddychu a optimismu. Proevropští politici napříč Evropou jsou z Macrona nadšení. Moc velkou radost asi nemají v Kremlu (jejich hackeři se tentokrát moc nepředvedli), v ústředí UKIP v Londýně a s gratulací váhal i Pražský hrad.

Do Elysejského paláce usedne dosud nejmladší prezident. Je plný elánu, optimismu a k tomuto pocitu strhává i ostatní. Francií a Evropou se šíří „macronmanie“. Macron je zajímavý a jistě výjimečný člověk - spolupracovník francouzského filosofa Paula Ricœura , bankéř, ministr, politik, který založil své „prezidentské“ hnutí ani ne před rokem. Jeho úspěch vzbuzuje velké očekávání, ale také otázky.  

Při pohledu zblízka zjistíme, že situace není až zas tak růžová. Extrémní pravice a populismus ve Francii prohrály bitvu, nikoli však válku. Le Penová a Front national (FN) získaly 34 % hlasů  - to je hodně, o 16 % více než její otec, zakladatel strany Jean-Marie Le Pen v druhém kole v  roce 2002. Je to největší historický úspěch FN.

Přečíst celý článek

Šikmá plocha populismu: města versus venkov

Pátek 21.4.2017 Články Blog EP

Výsledky voleb a referend z poslední doby potvrzují trend, že města volí jinak než venkov. V referendu o brexitu Londýn či Manchester hlasovaly jinak - tj. pro setrvání v EU – než anglický venkov. New York, ale i Pittsburgh v jinak v Trumpem dominované Pensylvánii volily Clintonovou, na rozdíl od vnitrozemských oblastí Minnesoty či Ohia. Nejnověji tuto neděli se ukázal ten samý jev i v Turecku – Istanbul a Ankara hlasovaly „ne“ změně ústavy, anatolský venkov volil „ano“. Určitou výjimkou pak byli Turci v evropských městech, jako Berlín či Amsterdam, kteří masově podpořili Erdogana. Taková výjimka to ale není, protože většina z nich pochází právě z venkovských oblastí Turecka.

 

Přečíst celý článek

Petr a Pavel, dva apoštolové nové smlouvy odstartovali koaliční spolupráci

Čtvrtek 13.4.2017 Články Blog

Po shlédnutí neformálního internetového vysílání Petra Gazdíka a Pavla Bělobrádka k právě podepsané koaliční smlouvě KDU-ČSL a STAN jsem se neubránila úsměvu. Pobavili mě a udělali mi radost. Jako dva apoštolové nové smlouvy, Petr a Pavel, odstartovali koaliční spolupráci. Oba dobře znám a věřím jim. 

Chápu otazníky, které si kladou, jak členové obou stran, tak příznivci i oponenti. V komentářích se objevují spojení jako politická ruleta, předvolební nervák i sympatická odvaha i česká třetí síla.  Většina si cení odvahu, protože vytvoření koalice je čestnější vstup do předvolebního boje než vytvoření nové strany s účelem obejít desetiprocentní podmínku vstupu do Sněmovny.

Přečíst celý článek

Moje nezapomenutelné vzpomínky na kardinála Vlka - Umývač výloh a arcibiskup

Čtvrtek 30.3.2017 Blog Články

„Otče kardinále, tu knížku bychom měli přeložit. Je to autentický, zajímavý a jiný, bude se to dobře číst i v češtině. Měla by si to přečíst mládež, nezažili socialismus a nevědí, jací komunisti doopravdy byli. Ty jim to v té knize říkáš, pravdivě. Tohle je potřeba. Sám jsi prakticky ukázal, že se komunistům dalo vzdorovat, ale jak to bylo těžký. Stálo Tě to mnoho sil, ale vydržel jsi. Vlastně jsi se tak připravil na to, co přišlo po pádu komunismu. Přitom je to napsaný jednoduše a srozumitelně. Když to dokážu číst i já, tak to je co říct, protože jsem se už skoro odnaučila číst něco jiného než legislativní dokumenty,“ řekla jsem po přečtení knihy Laveur de Vitres et Archevêque.

Přečíst celý článek

Revize audiovizuální směrnice – Season 1 Episode 5: Postavení regulačních orgánů

Čtvrtek 23.3.2017 Blog CULT seriál AVMSD

Názorová pluralita a s tím související nezávislost médií jsou jedny ze základních atributů moderní demokracie. Tohoto okruhu se dotýká rovněž audiovizuální směrnice, která usiluje o vzájemnou spolupráci Evropské komise a orgánů dohledu nad rozhlasovým a televizním vysíláním jednotlivých členských států. Zatímco znění současné směrnice je v tomto ohledu spíše kusé (směrnice zřídila kontaktní výbor při Evropské komisi, který se skládá ze zástupců orgánů dohledu a zástupce Komise a má čistě konzultační a poradní funkci), návrh revize směrnice o AVMS jde mnohem dál.

Přečíst celý článek