Zprávy

Blog

Filmová cena LUX 2017

Úterý 14.11.2017 Články Tiskové zprávy Blog EP

Jednou za rok máme skvělou příležitost – stát se členy poroty prestižní filmové ceny LUX Prize, kterou každoročně uděluje Evropský parlament. Letos jsem hlasovala pro film Sámská krev, který probírá málo známou tématiku předsudků a rasismu vůči Sámům na severu Švédska.

Přečíst celý článek

Babiš, Berlusconi, migrace a budoucnost Evropy

Čtvrtek 26.10.2017 Články Blog EP

Zamyšlení nad výsledky voleb pohledem z jihu

Zahraniční tisk často srovnává Andreje Babiše se Silviem Berlusconim (i Donaldem Trumpem). Kvůli jeho „nadstandardním“ vztahům s médii jsme si vyslechli silnou kritiku i na půdě Evropského parlamentu - v květnu 2017 zde proběhla rozprava o rizicích zneužívání sdělovacích prostředků v České republice. Komisařka Cecilia Malmströmová vyjádřila nespokojenost nad „ovlivňováním médií politiky, konfliktem zájmů mezi vlastnictvím médií a politickou zodpovědností a transparentností vlastnických vztahů v médiích". Jméno Babiš během rozpravy o ohrožení svobody médií na půdě Evropského parlamentu padlo mnohokrát – více zde. Nyní se Babiš stal vítězem voleb, který hledá koaličního partnera, policie vyšetřuje jeho podnikatelské aktivity a on bude muset spolupracovat s tolik kritizovanou Evropou.

Přečíst celý článek

Stáž studentů SOŠ pro administrativu EU z Prahy v Evropském parlamentu

Pátek 13.10.2017 Články Blog EP

V týdnu od 9. do 13. října se pět studentů SOŠ pro administrativu EU zúčastnilo stáže v EP pod ochrannými křídly paní eurospolankyně Ing. Michaely Šojdrové. Pracovními zkušenostmi, ale i společenskými zážitky nabitý týden mohli studenti maturitního ročníku zažít i díky skvělé podoře asistentů paní poslankyně. Za vstřícnost, ochotu a čas investovaný do mladých lidí jim všem patří obrovský dík.

O své pocity z bruselského týdne se s vámi podělí studenti sami.

Petra Bergmannová, doprovázející pedagožka

Přečíst celý článek

Turecko kritizované i oceňované

Pátek 22.9.2017 Blog Články Uprchlická krize EP

Evropský parlament oficiální cesty do Turecka zrušil. Z bezpečnostních i politických důvodů. Já si osobně myslím, že s touto zemí musíme komunikovat a být v kontaktu. Ač jsou vzájemné vztahy složité, stále spolupracujeme a naše migrační politika momentálně stojí a padá s dohodou mezi EU a Tureckem. Proto jsem využila příležitosti a zúčastnila se konference o uprchlících a jejich uplatnění na tureckém pracovním trhu v Adaně, moderním městě ležícím na jihovýchodě Turecka, se zastávkou v Istanbulu, v ekonomickém a intelektuálním centru země.

Přečíst celý článek

CZEXIT? ANEB PROČ NEVYSTUPOVAT Z EU

Pondělí 24.7.2017 Články Blog

S blížícími se volbami budeme stále častěji od některých osobností či politických stran slýchávat názor, že Evropská unie může za vše, co se v České republice, potažmo v celé Evropě, nepovedlo a nepovede. Jistě se opět objeví myšlenka, že by měla naše země Evropskou unii opustit, tzv. Czexit (z anglického Czech exit). Co si ale o těchto odvážných a pro mnoho lidí líbivých frázích myslet? Klíčem je zejména přísun objektivních a pravdivých informací a utváření svého vlastního kritického názoru. V dnešní době internetu a sociálních sítí je však bohužel velmi jednoduché šířit lživé informace (tzv. fake news) a manipulovat velkým počtem občanů. Znají lidé, kteří propagují rozbití EU důvod, proč vůbec proces evropské integrace započal?

Přečíst celý článek