Zprávy

Blog

GDPR: panika je zbytečná, ale posloužila k obecné osvětě

Čtvrtek 24.5.2018 Články Blog EP

Málokterá anglická zkratka se v českém mediálním a veřejném diskursu skloňuje tolik jako nyní GDPR - General Data Protection Regulation, neboli obecné nařízení (EU) o ochraně osobních údajů. Vstupuje v platnost dnes a je přímo aplikovatelné. Předpis je to složitý, takže proto jsem před časem interpelovala Evropskou komisi, aby poskytla praktická vodítka a pokyny pro občany. Takové pokyny dnes jsou (mj. velmi kvalitní od našeho ÚOOÚ). Proč je tedy nyní kolem GDRP taková panika a povyk.

Přečíst celý článek

Mezinárodní den svobody tisku 2018

Čtvrtek 3.5.2018 Články Blog EP

„Nenecháme se zastrašit výhrůžkami. Bude nás čím dál víc“ To jsou slova Akina Atalaye, výkonný ředitel tureckého opozičního deníku Cumhuriet, poté co byl minulý měsíc propuštěn z vazby.

Každý rok se 3. května slaví Mezinárodní den svobody tisku a připomínáme si, že média na celém světě by měla být svobodná, nezávislá a vzdáváme hold novinářům a pracovníkům médií, kteří při výkonu své profese přišli o život nebo skončili ve vězení.

Přečíst celý článek

Mezi migranty jsou tisíce nezaopatřených dětí

Čtvrtek 26.4.2018 Články Blog EP Uprchlická krize

V řeckých uprchlických táborech si tisíce dětí nemají kde hrát, některé nemají kde spát, nechodí do školy, některé jsou bez rodin. Především kvůli nim jsem požádala o vstup do uprchlických táborů v Řecku. Spolu s britskou kolegyní Julie Girling jsme jednaly se zástupci řecké vlády, FRONTEXU, IOM, UNHCR, navštívily jsme tři uprchlické tábory.

Přečíst celý článek

Jak souvisí Velikonoce s učiteli?

Středa 28.3.2018 Blog Články

Letos se potkává velikonoční týden se svátkem všech našich učitelů, neboť 28. března 1592 se narodil J. A. Komenský, učitel národů, biskup Jednoty bratrské a vlastenec. Jak by se asi díval na národ, který nedokáže ocenit své učitele a přitom se na ně tak spoléhá?

Při pohledu na srovnání úrovně platů učitelů 28 evropských zemí jsou ti naši na posledním místě. Srovnání výsledků jejich práce tomu ale neodpovídá, protože naši žáci dosahují lepších výsledků, než by úrovni financování odpovídalo.

Přečíst celý článek

Z médií: Hledá se žena s názorem

Pátek 9.3.2018 Články EP Blog

Ženy studují politiku, ekonomiku, lidská práva, různé vědní obory a jsou ve svých oborech úspěšné. Přesto jsou ženy v médiích citovány jako expertky jen v 17 % zpráv a jen 18 % jich vystupuje v roli komentátorek politiky nebo jiné oblasti lidské činnosti.  

Mezi absolventy žurnalistiky a mediálních oborů je 68 % žen, v médiích jich ale zůstane pracovat jen 40 % a v managementu mediálních společností je jich ještě méně, asi 30 %. A kam se poděly režisérky? V roce 2016 režírovalo filmy jen 4,2 % žen. Otevřete si noviny, nebo si zapněte televizi, podívejte se na titulky na konci filmu. 

Přečíst celý článek

Nejčtenější zprávy