Zprávy

EMPL

Směrnice o vysílání pracovníků podlamuje naši konkurenceschopnost, říkají čeští europoslanci

Úterý 17.10.2017 Z médií Články EMPL EP

Publikováno na E15.cz

Vyslaným zaměstnancům náležejí stejná práva a mzdy jako obyvatelům dané země. Znamená to ale i více byrokracie a administrativy pro zaměstnavatele. Výbor Evropského parlamentu pro zaměstnanost schválil tento týden návrh revize směrnice o vysílání pracovníků. Ta určuje nová pravidla pro pracovníky, které vyšle zaměstnavatel na dočasnou práci do jiné unijní země. 

Přečíst celý článek

Návrh Evropského parlamentu komplikuje vysílání pracovníků

Úterý 17.10.2017 Tiskové zprávy EMPL EP Informace o jednání

Výbor Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci schválil návrh svého postoje k novým pravidlům pro pracovníky, které zaměstnavatel dočasně vyšle vykonávat pracovní povinnosti do jiného členského státu. Podle Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) však navrhované změny zkomplikují život firmám a v konečném důsledku i zaměstnancům.

Přečíst celý článek

V EU hrozí, že vznikne nová „železná opona“, tentokrát formou protekcionistických opatření

Pondělí 10.7.2017 Články EP EMPL

Jestli je nyní v Evropské unii, kromě migrace a uprchlíků, nějaké téma, které země EU rozděluje a staví do dvou táborů, pak je to politika trhu práce v rámci unijního volného pohybu služeb. Ze strany západních zemí to není nic nového, trochu se vracíme k rétorice „polského instalatéra“ z doby před 12 lety, kdy Francie jako první v referendu zamítla evropskou ústavu.

Dnes se v EU nehovoří již o polském instalatérovi, ale symbolem se stal rumunský řidič kamionu a „sociální dumping“. V této záležitosti se, při určitém zjednodušení, Evropa rozdělila na dva bloky: liberální východ a protekcionistický západ.  

V Evropském parlamentu nám leží na stole tři legislativní předpisy velmi třaskavé povahy - revize směrnice o vysílání pracovníků, s ní související dopravní balíček obsahující pravidla pro řidiče kamionů a směrnice o elektronické kartě pro poskytování služeb.

Přečíst celý článek

Dopravní balíček: pravidla minimální mzdy se na řidiče budou vztahovat až po třech dnech jízdy

Pátek 2.6.2017 Články EP EMPL

Je dobře, že Komise předložila balíček mobility “Evropa v pohybu”, přestože sdílím kritiku, že již tak měla učinit dříve. Balíček se dotýká celé řady témat, která jsou velmi významná, např. redukce emisí CO2 v dopravě, digitalizace odvětví apod. Ráda bych se zastavila u jednoho s nejctilivějších témat, a tím je problematika mezd u kamionové přepravy.

Přečíst celý článek

Výbor EMPL schválil novou podobu modré karty EU

Úterý 30.5.2017 EMPL EP Články

Dnes výbor EMPL Evropského parlamentu schválil legislativní stanovisko k směrnici o modré kartě (blue card), která novelizuje stávající roztříštění systém a zavádí jednotná kritéria vstupu na trh práce EU pro vysoce kvalifikované pracovníky z třetích zemí. Schválené stanovisko prošlo ve znění, které je velmi blízké původnímu návrhu Komise, což jsem uvítala. Pracovní povolení v podobě blue card se nově zkracuje na minimální dobu šest měsíců oproti jednomu roku vzhledem k větším potřebám krátkodobých smluv.

Přečíst celý článek