Zprávy

EP

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (15.5.-18.5. 2017)

Pátek 19.5.2017 Články Tiskové zprávy EP

Štrasburk/Praha

Evropský parlament schválil usnesení k současné situaci v Maďarsku, odhlasoval možnost používat předplacené služby v zahraničí, přijal usnesení o stavu plnění rozpočtu Evropské unie, ve kterém upozorňuje v něm na rostoucí míru podvodů spojených s čerpáním financí EU.

Europoslanci interpelovali Evropskou komisi ve věci dvojí kvality potravin ve východních a západních státech EU.

Přečíst celý článek

Odstraňme rozdíly v kvalitě potravin napříč EU

Čtvrtek 18.5.2017 Tiskové zprávy Články EP Interpelace

Europoslanci budou dnes interpelovat Evropskou komisi ve věci dvojí kvality potravin ve střední Evropě a v západních zemích. Spoluautory otázky jsou čeští poslanci Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský (všichni KDU-ČSL). Po Evropské komisi budou dnes žádat, aby odpověděla, jaká opatření plánuje přijmout na ukončení těchto praktik tříštění jednotného trhu.

Přečíst celý článek

Šikmá plocha populismu: města versus venkov

Pátek 21.4.2017 Články Blog EP

Výsledky voleb a referend z poslední doby potvrzují trend, že města volí jinak než venkov. V referendu o brexitu Londýn či Manchester hlasovaly jinak - tj. pro setrvání v EU – než anglický venkov. New York, ale i Pittsburgh v jinak v Trumpem dominované Pensylvánii volily Clintonovou, na rozdíl od vnitrozemských oblastí Minnesoty či Ohia. Nejnověji tuto neděli se ukázal ten samý jev i v Turecku – Istanbul a Ankara hlasovaly „ne“ změně ústavy, anatolský venkov volil „ano“. Určitou výjimkou pak byli Turci v evropských městech, jako Berlín či Amsterdam, kteří masově podpořili Erdogana. Taková výjimka to ale není, protože většina z nich pochází právě z venkovských oblastí Turecka.

 

Přečíst celý článek

Soutěž - Evropský rok kulturního dědictví 2018 - I.

Úterý 11.4.2017 Soutěž Články EP

Nadcházející Rok Evropského kulturního dědictví je dobrou příležitostí si připomenout kroměřížské osobnosti. Rádi bychom si je přiblížili v mezinárodních souvislostech a umožnili čtenářům nalézt odpověď na soutěžní otázku zveřejněnou v Týdeníku Kroměřížska a také na konci tohoto článku.

Přečíst celý článek

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (3.4-6.4. 2017)

Pátek 7.4.2017 Tiskové zprávy EP Články

7. dubna 2017

Štrasburk/Praha

Brexit: historická chyba

Poslanci Evropského parlamentu převážnou většinou (516 hlasů pro, 133 proti, 50 se zdrželo hlasování) ve středu 6. dubna schválili usnesení, v němž stanovují podmínky Evropského parlamentu pro souhlas s budoucí dohodou o vystoupení Spojeného království z EU.  Spojené království oficiálně oznámilo svůj záměr vystoupit z Evropské unie s využitím článku 50 Smlouvy o EU 29. března 2017. Tímto datem začíná dvouleté „rozvodové“ vyjednávání. Jakákoliv dohoda, jež vzejde z jednání mezi EU a UK, bude muset získat souhlas Evropského parlamentu.

Přečíst celý článek