Zprávy

FEMM

Gender pay gap aneb rozdíly v odměňování žen a mužů

Středa 8.3.2017 FEMM Vystoupení v EP EP Články

Tuto řeč jsem si připravila pro rozpravu v Evropské parlamentu na téma rozdíly v odměňování žen a mužů z 1. března 2017. Nepřišla na mne řada, ale ráda se s Vámi podělím o svůj názor na toto téma.

Rozdíly v odměňování žen a mužů existují a dovolím si konstatovat, že ještě dlouho existovat budou, pokud si neuvědomíme, že péče o děti, případně o širší domácnost, je stejně záslužnou činností jako kterákoli jiná výdělečná činnost v zaměstnání nebo v podnikání. Rozdíl v odměňování mezi ženami a muži činí v průměru v EU kolem 16 %, v ČR až 22 %. Procentní rozdíl mezi příjmem vzdělané ženy a vzdělaného muže je v mnoha profesích ještě vyšší než rozdíl v příjmech nevzdělaných.

Přečíst celý článek

Pozitivní diskriminace žen v politice a návrh zavedení genderových kvót

Pondělí 9.1.2017 Z médií Články FEMM

Michaela Šojdrová se účastnila diskuse u kulatého stolu v pořadu Názory a argumenty, který se vysílal 7.1. 2017 na stanici Český rozhlas Plus. Společně s Monikou Horákovou (Strana zelených) a senátorem Jiřím Diensbierem (ČSSD) diskutovali i rovnosti příležitostí i o tom proč nemají rádi termín "feminizace" politiky. 

 

 

Přečíst celý článek

Vlog: Představuji rodinnou a genderovou politiku

Čtvrtek 24.11.2016 Blog FEMM EP Články

Podívejte se na video blog z víkendového setkání na jihu Čech, jehož cílem bylo seznámit účastníky s přístupem frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu k tzv. genderové politice.

Přečíst celý článek

Schválí poslanecká sněmovna dovolenou pro tatínky? Měla by

Pondělí 10.10.2016 Blog Články FEMM

Poslanci  poslali návrh na zavedení  tzv. otcovské dovolené do druhého čtení a dali mu tak šanci na schválení.  Jde o užitečné opatření, které může v mnoha případech pomoci mladým rodinám.

Stručně jde o to, že na  jeden týden dovolené by měl mít nárok otec dítěte nebo pěstoun v období 6 týdnů ode dne narození dítěte.  Výše otcovské za kalendářní den činí 70 % denního vyměřovacího základu.

Přečíst celý článek

Něžná politika KDU-ČSL

Pátek 23.9.2016 Blog FEMM

Dnes jsem společně s ministrem kultury  Danielem Hermanem předala ocenění našim  političkám. Mám z toho velkou a upřímnou radost. Dala jsem si za cíl, že nebudu ztrácet čas nekonečnými debatami o kvótách a ženy, které mají energii a kuráž se politice věnovat, budu pozitivně motivovat. Proto jsem podpořila vznik soutěže „Naše politička 2016“ , kterou letos poprvé zorganizovalo Sdružení žen KDU-ČSL.

Přečíst celý článek