Zprávy

Tiskové zprávy

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (3.7. – 6.7. 2017)

Pátek 7.7.2017 Články Tiskové zprávy EP

Tisková zpráva poslanců Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Ve středu 5. července byla ve Štrasburku slavnostně otevřena budova Václava Havla. Europoslanci na návrh Michaely Šojdrové schválili rezoluci, ve které vyzývají Čínu k osvobození politických vězňů. Evropský parlament schválil  nový právní předpis, na základě kterého, budou muset velké nadnárodní podniky zveřejňovat informace o svých daních z příjmu. Europoslanci ve druhém čtení podpořili dohodu s členskými státy týkající se ochrany finančních zájmů EU prostřednictvím trestního práva. Jde o první krok k minimálnímu sjednocení norem týkajících se vymezení trestných činů, sankcí a promlčecích lhůt v oblasti boje proti podvodům, které poškozují finanční zájmy Unie.

Přečíst celý článek

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (12.6. – 16.6. 2017)

Pátek 16.6.2017 Tiskové zprávy Články EP

Šojdrová: Rozdíl v důchodech mezi muži a ženami v EU je téměř 40% - něco není v pořádku

Evropský parlament tento týden diskutoval i hlasoval o tom, jakou strategii má EU nastavit, aby odstranila nespravedlivé rozdíly v důchodech žen a mužů. Ženy vydělávají v EU průměrně o 16% méně než muži, ovšem když jdou do důchodu, tyto rozdíly se někdy dramaticky prohloubí. Důchodkyně dostávají v celoevropském průměru asi o 40% nižší penzi než důchodci.

Přečíst celý článek

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (15.5.-18.5. 2017)

Pátek 19.5.2017 Články Tiskové zprávy EP

Štrasburk/Praha

Evropský parlament schválil usnesení k současné situaci v Maďarsku, odhlasoval možnost používat předplacené služby v zahraničí, přijal usnesení o stavu plnění rozpočtu Evropské unie, ve kterém upozorňuje v něm na rostoucí míru podvodů spojených s čerpáním financí EU.

Europoslanci interpelovali Evropskou komisi ve věci dvojí kvality potravin ve východních a západních státech EU.

Přečíst celý článek

Odstraňme rozdíly v kvalitě potravin napříč EU

Čtvrtek 18.5.2017 Tiskové zprávy Články EP Interpelace

Europoslanci budou dnes interpelovat Evropskou komisi ve věci dvojí kvality potravin ve střední Evropě a v západních zemích. Spoluautory otázky jsou čeští poslanci Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský (všichni KDU-ČSL). Po Evropské komisi budou dnes žádat, aby odpověděla, jaká opatření plánuje přijmout na ukončení těchto praktik tříštění jednotného trhu.

Přečíst celý článek

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (3.4-6.4. 2017)

Pátek 7.4.2017 Tiskové zprávy EP Články

7. dubna 2017

Štrasburk/Praha

Brexit: historická chyba

Poslanci Evropského parlamentu převážnou většinou (516 hlasů pro, 133 proti, 50 se zdrželo hlasování) ve středu 6. dubna schválili usnesení, v němž stanovují podmínky Evropského parlamentu pro souhlas s budoucí dohodou o vystoupení Spojeného království z EU.  Spojené království oficiálně oznámilo svůj záměr vystoupit z Evropské unie s využitím článku 50 Smlouvy o EU 29. března 2017. Tímto datem začíná dvouleté „rozvodové“ vyjednávání. Jakákoliv dohoda, jež vzejde z jednání mezi EU a UK, bude muset získat souhlas Evropského parlamentu.

Přečíst celý článek