Zprávy

Uprchlická krize

Turecko kritizované i oceňované

Pátek 22.9.2017 Blog Články Uprchlická krize EP

Evropský parlament oficiální cesty do Turecka zrušil. Z bezpečnostních i politických důvodů. Já si osobně myslím, že s touto zemí musíme komunikovat a být v kontaktu.  Ač jsou vzájemné vztahy složité, stále spolupracujeme a naše migrační politika momentálně stojí a padá s dohodou mezi EU a Tureckem.  Proto jsem využila příležitosti a zúčastnila se konference o uprchlících a jejich uplatnění na tureckém pracovním trhu v Adaně, moderním městě ležícím na jihovýchodě Turecka, se zastávkou v Istanbulu, v ekonomickém a intelektuálním centru země.

Přečíst celý článek

Být proti nestačí

Úterý 20.6.2017 Blog Články Uprchlická krize

Dnes je Světový den uprchlíků. Symbolicky jsem se připojila ke kampani  www.tojemojedite.cz  -  netradiční fotografické výstavy na Facebooku 80 portrétů syrských dětí, kteří žijí v provizorních táborech v zemích sousedících se Sýrií a čekají na mír. Výstavu zorganizovala organizace MAGNA ČR, která vede zdravotnické humanitární projekty zaměřené na záchranu životů a zmírňování utrpení právě těchto dětí. Myslím, že je důležité vědět, že syrským obětem války pomáhají přímo v terénu Češi (i Slováci).

Řada projektů v terénu je podpořena z rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí České republiky. V roce 2016 to bylo 38 humanitárních projektů ve 25 zemích v hodnotě 100 mil. Kč. Přes 70 % rozpočtu (celkem 73,5 mil. Kč) bylo vynaloženo na humanitární pomoc v souvislosti s konflikty a vysídlením, včetně konfliktu v Sýrii.

Nebylo pro mě lehké poslouchat minulý týden diskuse v médiích, na plénu i v kuloárech Evropského parlamentu o řízení, které zahájila Evropská komise proti České republice, Polsku a Maďarsku pro neplnění nařízení EU. Konkrétně šlo o neplnění migračních kvót, nepřijali jsme ani 1% z určené kvóty 2691 lidí.

Přečíst celý článek

Evropská pohraniční a pobřežní stráž posílí bezpečnost občanů EU

Čtvrtek 7.7.2016 Články Uprchlická krize Tiskové zprávy

Evropský parlament udělal konkrétní krok v ochraně vnějších hranic Evropské Unie. Definitivně přijal nařízení o evropské pohraniční a pobřežní stráži „Škoda, že tato stráž nefungovala již před rokem. Přesto její schválení vítám a věřím, že pomůže zabránit nelegální migraci,“ říká Michaela Šojdrová. 

Přečíst celý článek

Nový azylový systém nemá bez ochrany hranic a dohod o navracení uprchlíků smysl

Čtvrtek 5.5.2016 Blog Uprchlická krize

Evropská komise představila návrh na úpravu evropské azylové politiky.  Ihned po jeho zveřejnění se zvedla vlna odporu, zejména ze strany zemí tzv. Visegrádské čtyřky. Proč?  Zejména proto, že dnes představený plán neopouští systém kvót, které jsou pro většinu států střední Evropy terčem oprávněné kritiky. Kvóty se staly symbolickou mantrou v nekonečných debatách, kterými EU spolu se členskými státy ztratila téměř rok času, který mohla využít k hledání skutečného řešení stávající politické krize. Pokud chceme být spravedliví, musíme uznat, že aktuální návrh pracuje s kvótami přeci jen trochu jinak. Jeho největší slabiny však leží jinde.

Přečíst celý článek

Co (ne)znamená liberalizace víz pro Turecko?

Pondělí 2.5.2016 Uprchlická krize

Co znamená a naopak neznamená možná liberalizace víz pro občany Turecka? Více než dlouhé texty možná napoví informaní obrázek.

Přečíst celý článek