Zprávy

Uprchlická krize

Evropská pohraniční a pobřežní stráž posílí bezpečnost občanů EU

Čtvrtek 7.7.2016 Články Uprchlická krize Tiskové zprávy

Evropský parlament udělal konkrétní krok v ochraně vnějších hranic Evropské Unie. Definitivně přijal nařízení o evropské pohraniční a pobřežní stráži „Škoda, že tato stráž nefungovala již před rokem. Přesto její schválení vítám a věřím, že pomůže zabránit nelegální migraci,“ říká Michaela Šojdrová. 

Přečíst celý článek

Nový azylový systém nemá bez ochrany hranic a dohod o navracení uprchlíků smysl

Čtvrtek 5.5.2016 Blog Uprchlická krize

Evropská komise představila návrh na úpravu evropské azylové politiky.  Ihned po jeho zveřejnění se zvedla vlna odporu, zejména ze strany zemí tzv. Visegrádské čtyřky. Proč?  Zejména proto, že dnes představený plán neopouští systém kvót, které jsou pro většinu států střední Evropy terčem oprávněné kritiky. Kvóty se staly symbolickou mantrou v nekonečných debatách, kterými EU spolu se členskými státy ztratila téměř rok času, který mohla využít k hledání skutečného řešení stávající politické krize. Pokud chceme být spravedliví, musíme uznat, že aktuální návrh pracuje s kvótami přeci jen trochu jinak. Jeho největší slabiny však leží jinde.

Přečíst celý článek

Co (ne)znamená liberalizace víz pro Turecko?

Pondělí 2.5.2016 Uprchlická krize

Co znamená a naopak neznamená možná liberalizace víz pro občany Turecka? Více než dlouhé texty možná napoví informaní obrázek.

Přečíst celý článek

Šojdrová: Zprávu, která opět požaduje povinné přerozdělování uprchlíků, jsem nepodpořila

Úterý 12.4.2016 Informace o jednání Uprchlická krize

Zpráva o Středomoří a nutnosti uceleného přístupu k migraci  se snaží spojit všechny aspekty migrační krize, tak jak ji v EU prožíváme, zejména tak, jak ji vidí kolegové z Malty, Itálie, Řecka a z dalších zemí, kde mají s migrací dlouholeté zkušenosti. Ve zprávě je řada správných opatření jako požadavek na lepší přehlednost a kontrolu finančních prostředků vydávaných na řešení migrace či účinné zavedení evropské pohraniční a pobřežní stráže. Bohužel jsou v této zprávě i body, které nemohu podporovat, protože popírají princip solidarity postavené na dobrovolném přístupu a dohodě.

Přečíst celý článek

Předseda poslaneckého klubu EPP Weber k migrační krizi

Úterý 5.4.2016 Tiskové zprávy Uprchlická krize

Předseda nejsilnějšího poslaneckého klubu v Evropském parlamentu - Evropské lidové strany (EPP) - Manfred Weber uvítal navracení migrantů do Turecka a vyjádřil se i k otázce lepší ochrany vnějších hranic EU prostřednictvím agentury Frontex.

Přečíst celý článek