Zprávy

Uprchlická krize

Křesťanské komunity v Sýrii

Čtvrtek 1.3.2018 Články EP Uprchlická krize

Frakce EPP se dlouhodobě zabývá situací křesťanů na Blízkém východě. Konference o následcích konfliktu na Blízkém východě nám umožnila nahlédnout do života syrských křesťanů. Vystoupil zde arcibiskup Melchitské katolické církve z Allepa Mons. Jean-Clément Jeanbart, který vyzval ke konkrétním skutkům pomoci. Cestu k obnově země vidím v nastolení pokojného a mírového soužití křesťanů a muslimů, jak tomu bylo před nástupem radikálního islámu.

Přečíst celý článek

Požehnání papeže Františka je pro mne posilou

Středa 27.12.2017 Články Blog Uprchlická krize

Letos jsem udělala jedno šťastné rozhodnutí. Jela jsem na konferenci evropských politiků do Říma. Doufala jsem, že budu mít příležitost předat papeži fotografii velehradského kříže, který je v Evropském parlamentu. Chtěla jsem, aby věděl, že my křesťané v Evropském parlamentu, se hlásíme ke kříži, že nám víra pomáhá plnit naši službu v politice.  Stále více oceňuji otevřenost a srozumitelnost s jakou papež František hlásá evangelium dnešnímu světu. Symbolicky, v den mých narozenin, jsem měla příležitost jemu i dalším říct: „Modlíme se za Vás a prosím i Vy se za nás přimlouvejte.“.

Přečíst celý článek

Šojdrová: Turecku patří od EU kritika i ocenění

Úterý 3.10.2017 Články Tiskové zprávy EP Uprchlická krize

Štrasburk

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která v minulých dnech navštívila Turecko, na půdě Evropského parlamentu ocenila řešení migrační krize v této zemi. Upozornila však také na porušování právního státu, občanských a lidských práv.

„Z Turecka jsem se vrátila před deseti dny. Měla jsem tak možnost vidět, jak se této zemi daří zvládat integrovat především syrské uprchlíky. Pomoc, kterou EU Turecku poskytuje, směřuje správným směrem: do vzdělávání a pracovních příležitostí pro potřebné. 92 % z více než tří milionu uprchlíku je i díky tomu v Turecku zapojených do společnosti.

Přečíst celý článek

Turecko kritizované i oceňované

Pátek 22.9.2017 Blog Články Uprchlická krize EP

Evropský parlament oficiální cesty do Turecka zrušil. Z bezpečnostních i politických důvodů. Já si osobně myslím, že s touto zemí musíme komunikovat a být v kontaktu. Ač jsou vzájemné vztahy složité, stále spolupracujeme a naše migrační politika momentálně stojí a padá s dohodou mezi EU a Tureckem. Proto jsem využila příležitosti a zúčastnila se konference o uprchlících a jejich uplatnění na tureckém pracovním trhu v Adaně, moderním městě ležícím na jihovýchodě Turecka, se zastávkou v Istanbulu, v ekonomickém a intelektuálním centru země.

Přečíst celý článek

Být proti nestačí

Úterý 20.6.2017 Blog Články Uprchlická krize

Dnes je Světový den uprchlíků. Symbolicky jsem se připojila ke kampani  www.tojemojedite.cz  -  netradiční fotografické výstavy na Facebooku 80 portrétů syrských dětí, kteří žijí v provizorních táborech v zemích sousedících se Sýrií a čekají na mír. Výstavu zorganizovala organizace MAGNA ČR, která vede zdravotnické humanitární projekty zaměřené na záchranu životů a zmírňování utrpení právě těchto dětí. Myslím, že je důležité vědět, že syrským obětem války pomáhají přímo v terénu Češi (i Slováci).

Řada projektů v terénu je podpořena z rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí České republiky. V roce 2016 to bylo 38 humanitárních projektů ve 25 zemích v hodnotě 100 mil. Kč. Přes 70 % rozpočtu (celkem 73,5 mil. Kč) bylo vynaloženo na humanitární pomoc v souvislosti s konflikty a vysídlením, včetně konfliktu v Sýrii.

Nebylo pro mě lehké poslouchat minulý týden diskuse v médiích, na plénu i v kuloárech Evropského parlamentu o řízení, které zahájila Evropská komise proti České republice, Polsku a Maďarsku pro neplnění nařízení EU. Konkrétně šlo o neplnění migračních kvót, nepřijali jsme ani 1% z určené kvóty 2691 lidí.

Přečíst celý článek