Zprávy

Vystoupení v EP

Dům Václava Havla ve Štrasburku

Pondělí 3.7.2017 Články Blog Vystoupení v EP

Ve středu 5. července bude slavnostně otevřena budova Václava Havla ve Štrasburku. Slavnosti  se zúčastní předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani i vdova po zesnulém presidentovi Dagmar Havlová.  Bude odhalena bronzová socha hlavy Václava Havla, jejíž autorkou je Marie Šeborová, tapiserie od Petra Síse a budou představeny slavné fotografie Tomkiho Němce. Samotná budova byla postavena již v roce 1955 a sloužila pro účely Rady Evropy. Evropský parlament budovu před pár lety odkoupil, poté prošla důkladnou rekonstrukcí. Měla jsem tu čest o otevření domu Václava Havla promluvit na plénu v Evropském parlamentu. Dovoluji si zveřejnit svoji řeč. 

Přečíst celý článek

Riziko politického zneužívání sdělovacích prostředků v České republice (projev)

Čtvrtek 1.6.2017 Články EP Vystoupení v EP CULT

Paní předsedající,

již ve výboru LIBE se tato debata změnila v debatu o svobodě médií a přesně vystihla situaci: svoboda médií je sice zaručena zákony, ale přesto je neustále v ohrožení. Tato mapa Reportérů bez hranic ukazuje situaci v České republice ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Ale nám, politikům, musí jít především o právo občanů na pravdivé a nezávislé informace. Pokud je ohrožena svoboda médií, je ohrožena demokracie. To platí všude na světě a také v České republice.

Přečíst celý článek

Gender pay gap aneb rozdíly v odměňování žen a mužů

Středa 8.3.2017 FEMM Vystoupení v EP EP Články

Tuto řeč jsem si připravila pro rozpravu v Evropské parlamentu na téma rozdíly v odměňování žen a mužů z 1. března 2017. Nepřišla na mne řada, ale ráda se s Vámi podělím o svůj názor na toto téma.

Rozdíly v odměňování žen a mužů existují a dovolím si konstatovat, že ještě dlouho existovat budou, pokud si neuvědomíme, že péče o děti, případně o širší domácnost, je stejně záslužnou činností jako kterákoli jiná výdělečná činnost v zaměstnání nebo v podnikání. Rozdíl v odměňování mezi ženami a muži činí v průměru v EU kolem 16 %, v ČR až 22 %. Procentní rozdíl mezi příjmem vzdělané ženy a vzdělaného muže je v mnoha profesích ještě vyšší než rozdíl v příjmech nevzdělaných.

Přečíst celý článek

Poděkování za záchranu českého misionáře Petra Jaška

Čtvrtek 2.3.2017 Vystoupení v EP Články EP

Poděkování českému ministrovi zahraničních věcí Lubomíru Zaorálkovi a české velvyslankyni v Egyptě za záchranu českého misionáře Petra Jaška zaznělo na plénu Evropského parlamentu v Bruselu.

Přečíst celý článek

Zhoršení situace na východní Ukrajině

Úterý 21.2.2017 Články EP Vystoupení v EP

Evropa je v případě válečného konfliktu na Ukrajině v nelehké situaci. Víme, že se děje bezpráví. Jeden stát narušuje územní suverenitu svého souseda a výsledkem jsou v tuto chvíli tisíce mrtvých, desetitisíce zraněných, miliony vyhnaných ze svých domovů, válečná zóna, děti čtoucí si pohádky během ostřelování v bunkrech. Těžko se pro to člověku hledá pochopení, pro tu touhu po moci a údajné lidské velikosti.

Přečíst celý článek