Fakta a čísla o EU strategii očkování proti COVID-19

Čtvrtek 4. 2. 2021,

Stanovisko frakce Evropské strany lidové v Evropském parlamentu:

Za poslední měsíc bylo naočkováno 12 milionů Evropanů a do Evropy bylo podáno 18 milionů dávek. Podle nejnovějších dostupných údajů bude v EU během února dodáno 33 milionů dávek vakcíny a v březnu 55 milionů dávek. V prvním čtvrtletí 2021 bude v EU k dispozici 100 milionů dávek. Další vakcíny přijdou ve druhém čtvrtletí roku 2021.

  • Očkování v Evropské unii začalo dříve, než se očekávalo, a musíme nadále spolupracovat s farmaceutickými společnostmi na zvýšení výrobních kapacit v EU. Naším cílem zůstává naočkovat 70 procent dospělé populace v Evropě do konce léta. 

 

  • Pokud by si každý členský stát kupoval vakcíny samostatně, vedlo by to ke zvýšení cen, k vyvolání soupeření a k prohloubení nerovností mezi zeměmi. Nechceme očkovací nacionalismus.

 

  • V červnu 2020 představila Evropská komise evropskou strategii očkování s cílem urychlit vývoj, výrobu a zavádění vakcín proti COVID-19. V rámci této strategie uzavřela Komise jménem zemí EU dohody s jednotlivými výrobci vakcín. Všechny členské státy získaly přístup k vakcínám COVID-19 současně.

 

  • K dnešnímu dni byly v EU povoleny tři bezpečné a účinné vakcíny proti COVID-19, konkrétně BioNTech / Pfizer, Moderna a AstraZeneca, všechny na základě pozitivního vědeckého hodnocení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Brzy bude povoleno více vakcín.

 

  • Kromě toho EU uzavřela  smlouvy s dalšími třemi společnostmi, které umožní nákup vakcín, jakmile se prokáží jako bezpečné a účinné: Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac.

 

  • Evropská komise dosud zajistila téměř 2,3 miliardy dávek vakcín COVID-19.

To je velký úspěch! Bez finančních investic EU do výzkumu a vývoje těchto vakcín by to nebylo možné.


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Facebook
Twitter
Instagram
Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2021 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál

Hexadesign