Bezpečné hranice, bezpečná Evropa: evropská azylová a migrační politika, která chrání

Středa 10. 4. 2024,

Hranice Evropské unie jsou pod velkým tlakem. Od vypuknutí války na Ukrajině jsme přijali více než čtyři miliony uprchlíků a k tomu ještě čelíme pokusům Běloruska a Ruska využívat migranty jako zbraň. V jižní Evropě se od loňského roku zdvojnásobil počet lidí, kteří přišli do Evropy nelegálně. Všichni jsme také viděli přeplněná přijímací střediska a vraky – sotva je lze označit za lodě –, ve kterých převaděči posílají migranty na smrt do Středozemního moře. Skupina ELS má v této věci jasno: vnější hranice EU musí být bezpečné.

Pro každého třetího evropského občana je migrace největší výzvou, které dnes Evropa čelí. Naši občané mají pravdu: migrace výzvou je, ale je to výzva, kterou můžeme pokořit. Krajní pravice a levice by nás rády přesvědčily, že si musíme vybrat mezi pohostinnou Evropou a Evropou bezpečnou. Nic nemůže být vzdálenější pravdě. Můžeme a musíme mít obojí. Musíme uzavřít naše hranice před hrozbami, převaděči a zločinem a otevřít je těm, kteří chtějí do Evropy vstoupit bezpečným, legálním a důstojným způsobem. Důvěryhodnost Evropy bude z velké části záviset na naší schopnosti přijmout takovou politiku, která lidem umožní cítit se bezpečně.

Pravicoví populisté v posledních letech šíří strach, aniž by udělali cokoliv pro zabezpečení našich hranic; vždy například hlasovali proti agentuře Frontex. Socialisté a Zelení v Evropském parlamentu zpomalovali nebo dokonce blokovali důležitá jednání o migraci. Vedení skupiny ELS naopak posunulo evropskou migrační politiku kupředu. Dohodli jsme se na novém paktu o migraci a azylu, posílili jsme agenturu Frontex zřízením stálého sboru, který čítá až 10 000 policistů, zajistili jsme finanční prostředky pro fyzickou infrastrukturu na vnějších hranicích EU a dali jsme podnět k užší spolupráci s Tuniskem. Naše úsilí přiblížilo na dosah bezpečnou a pohostinnou Evropu. Nyní nastal čas, aby se stala skutečností.

Nejprve potřebujeme bezpečné hranice, které zabrání v činnosti převaděčům. Více než 90 % nelegálních migrantů platí převaděčům. Převaděčství je multimiliardový byznys. Je přizpůsobivý a bezohledný a často ho podporují vlády, které usilují o destabilizaci Evropské unie. Našimi nejlepšími společnými nástroji jsou agentura Frontex, která posiluje naše hranice, a Europol, který zlepšuje policejní spolupráci a podporuje vyšetřování zločineckých sítí a pašování migrantů. Skupina ELS chce ztrojnásobit počet zaměstnanců agentury Frontex na 30 000 osob, čímž by se z ní stala silnější pohraniční a pobřežní stráž s většími donucovacími pravomocemi. Nejistota na hranicích je skutečným zdrojem ohrožení, a proto jsme připravení zvážit v případě potřeby další zařízení na ochranu hranic. Skupina ELS si přeje posílit schopnost Europolu podporovat členské státy v boji proti převaděčství migrantů a obchodování s lidmi vytvořením nového Evropského střediska pro boj proti pro převaděčství při Europolu, které bude poskytovat strategickou, operativní a technickou podporu vnitrostátním donucovacím orgánům a bude systematicky zapojovat další příslušné agentury EU, jako jsou Frontex a Eurojust.

Velice často vidíme jen poslední úsek strašlivé cesty. Cesty, která začala mnohem dál. Musíme zabránit také odchodu lidí tím, že budeme vyřizovat žádosti o azyl v přijímacích střediscích mimo EU, která mohou bezpečně přijmout žadatele o azyl a účinným, důstojným a humánním posoudit jejich žádosti. Musíme také uzavřít dohody o zpětném přebírání osob a navázat úzkou spolupráci se všemi významnými třetími zeměmi původu a tranzitu, abychom posílili jejich přijímací kapacity a kapacity na hranicích a abychom zabránili migrantům, aby se v zoufalství vydávali na cestu, která může znamenat jejich smrt. Spolupráce podněcuje další spolupráci a Evropa má všechny předpoklady k vytvoření rovnocenného partnerství s africkými zeměmi. Společně můžeme řešit základní příčiny migrace, bojovat proti odlivu mozků a zajistit ty nejlepší možné podmínky pro kvalifikované pracovníky, kteří chtějí získat přístup na náš pracovní trh.

Evropští občané si nechtějí vybírat mezi nenávistí krajní pravice a ignorancí levice. Evropané chtějí plán, který povede k tomu, že Evropa bude bezpečná a pohostinná. Skupina ELS je jedinou frakcí, která ho může zajistit. Azyl a migrace pro nás nejsou otázkou strachu nebo ideologie. Je to otázka solidarity a bezpečnosti, protože jedno bez druhého nemůže existovat. Bezpečné hranice znamenají bezpečnou Evropu.

autoři: Michaela Šojdrová/Manfred Weber (ELS)

Původní verze byla zveřejněna na www.euraktiv.cz


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2024 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál | Změnit nastavení cookies

Hexadesign