Děti v migraci: Vraťme se k lidskosti

Čtvrtek 6. 2. 2020, Tisková zpráva

Přes snížení počtu ilegálních migrantů přicházejících do Evropy jsou v členských státech nadále tisíce nedoprovázených dětí. Většina z nich traumatizovaných, avšak bez odpovídající péče a podpory. Evropská unie přitom nabízí prostředky na pomoc s jejich příchodem do států, které jsou ochotny svoji pomoc nabídnout. To jsou závěry dnešního semináře o situaci nedoprovázených dětí migrantů napříč EU, který pořádala v Evropském parlamentu Michaela Šojdrová (EPP) s předsedy parlamentní skupiny pro práva dětí, Davidem Legou (EPP) a Caterinou Chinnici (SD).

„Řecko zůstalo na zvládnutí nekončícího proudu uprchlíků samo. To s sebou nese následky. Například využívání dětských pasťáků jako jednoho z mála ‚bezpečných‘ přístřešků. V České republice přitom máme na pomoc dětem kapacity, zkušenosti a nyní už i na 250 rodin, které nabídly vzít tyto děti do péče,“ shrnuje Michala Šojdrová dnešní diskusi právníků a zástupců neziskových organizací ze zemí hostících na svém území největší množství dětských migrantů, Řecka, Itálie a Švédska.

Její slova potvrdil ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, Martin Rozumek: „Systém ochrany dětí v České republice funguje velmi dobře. Ročně přitom do ČR přijde jen asi 30 nedoprovázených dětí. Kapacity, kterými Česká republika disponuje, jsou tak napůl prázdné. Záleží jen na politickém rozhodnutí.“

Zástupci Evropské komise vyzvali členské státy k solidaritě v umístění dětských migrantů. Upozornili zároveň na finanční pomoc, kterou Komise členských státům na výdaje spojené s touto pomocí nabízí.

Kromě popisu osudů dětí v hotspotech však během semináře zazněla i naděje na zlepšení jejich situace. Slovy Jaroslava Mika, zakladatel inciativy Češi pomáhají: „České společnosti není lhostejné, co se děje v Evropě, v řeckých uprchlických táborech. Vadí nám lhostejnost české vlády. Vyzvali jsme další europoslance ze skupiny pro práva dětí, aby přijeli do zemí Visegrádské čtyřky a podpořili naši snahu na přijetí nedoprovázených dětí.“


Galerie:


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Facebook
Twitter
Instagram
Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2020 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál

Hexadesign