Michaela Šojdrová navštívila uprchlické tábory a hotspoty v Řecku

Čtvrtek 26. 4. 2018,

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) zorganizovala delegaci do Řecka, jejíž hlavním cílem bylo podat zprávu pro meziparlamentní skupinu pro práva dětí a parlamentní výbory o situaci nezaopatřených dětí v uprchlických zařízeních v Řecku. Evropský parlament bude příští týden ve čtvrtek 3.5. 2018 schvalovat rezoluci o ochraně dětí mezi migranty. Zpráva Michaely Šojdrové poslouží jako významný příspěvek do debaty a přípravy textu rezoluce.

Podle posledních údajů organizace International Rescue Committee z 15. dubna 2018 je v Řecku – na pevnině i přilehlých ostrovech 3,050 nezaopatřených dětí – tzv. nezletilých migrantů bez doprovodu z toho 1099 je umístěno v bezpečných zařízeních a 2200 je na seznamu a čekají na bezpečné umístění. Ta ale chybí, takže zůstávají v táborech.

„Musím ale říci, že je o ně postaráno dobře. Jsou v bezpečných zónách, chodí do školy apod. Objevují se určité problémy specifické pro jejich situaci, jako je určování věku, otázka případného slučování rodin, problém „falešných příbuzných“ apod. Zatím se ale daří situaci zvládat díky obrovskému nasazení pracovníků v táborech a organizací, jako jsou UNHCR a IOM. To vše ale za předpokladu, že se počet dětí - azylantů masivně nezvedne,“ uzavírá Šojdrová.

Michaela Šojdrová společně s britskou kolegyní, europoslankyní Julia Giling, navštívily uprchlická zařízení v Athénách (Eleonas) a na ostrově Lesbos (hot-spot Moria a tábor UNHCR Kara Tepe). Kromě toho se setkaly s představiteli Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex), Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), s řeckými úředníky odpovědnými za azyl a migraci a neziskovými organizacemi, které se starají o uprchlíky v táborech. V Řecku se momentálně nachází přes 50 000 uprchlíků, převážně ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu, ale i dalších zemí, včetně afrických.

„Řecko je tak říkající v první linii. Na jeho ostrovech přistály tisíce běženců z Turecka, kteří tam přišli zejména za Sýrie a dalších zemí Blízkého východu. Po krátkém uklidnění během zimy počet uprchlíků na ostrovech opět narůstá. Na vině jsou obnovená aktivita pašeráků, klidné moře, ale zejména neochota Turecka pokračovat v naplňování dohody mezi EU a Tureckem. Rovněž dlouholeté komplikované vztahy mezi Řeckem a Tureckem situaci nezlepšují“, říká Michaela Šojdrová.

 Obě poslankyně se v Athénách i na ostrově Lesbos přesvědčily, že místní správci táborů a azylových zařízení dělají svou práci maximálně dobře a s plným nasazením. Pokud se ale začnou jejich centra přelidňovat a dál bude platit restrikce pro azylanta zůstat na ostrovech, může se situace stát neudržitelnou. „Je nutné urychlit azylová řízení a neúspěšné azylanty efektivněji vracet. Zároveň je třeba posílit kapacity pobřežní stráže. Zde mohou pomoci výpůjčky vybavení a profesionálů z jiných zemí EU, včetně ČR“, dodává Michaela Šojdrová.

Kontakt pro média: Eva Rybková, email:  pr@sojdrova.cz, mobil: + 420 778 492 769


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Facebook
Twitter
Instagram
Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2021 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál

Hexadesign