Pár poznámek ke Sputniku, Zemanovi a EU4Health

Středa 10. 3. 2021, Michaela Šojdrová

V České republice prezident navrhuje vládní čistky jako trest za to, že zodpovědní odborníci a politici nechtějí nakupovat a používat neakreditovanou ruskou vakcínu Sputnik V. Prezident Zeman se zřejmě stále více inspiruje v Číně, kde čistky probíhají jak na běžícím páse. Jeho prosba o čínskou vakcínu také pochopitelně neušla čínské propagandistické mašinérii, která ji náležitě využila.

Mezitím jsme v Bruselu odhlasovali 5,34 miliard euro na podporu konkrétních opatření ve zdravotnictví v letech 2021-2027. EU tím podpoří členské státy v jejich společném řešení   současné krize a ochrany před případnými budoucími zdravotními hrozbami.

Každá vakcína či lék, které pomůžou v boji s pandemií, jsou samozřejmě vítány. O bezpečnosti vakcín a léků musí rozhodovat odborníci a vědci. Sputnik V nás rozhodně před pandemií nezachrání. Rusko avizovalo, že má vakcíny zatím málo a neplánuje masový vývoz dříve, než budou proočkovaní obyvatelé Ruska. To bude až ve druhé polovině roku a v té době už určitě Sputnik nebudeme potřebovat, protože do konce léta bude v EU dostatek schválených a bezpečných vakcín. Čínskou vakcínu sice dostal do ramene maďarský premiér Orbán, ale občanům ČR bych se jí bez evropské akreditace bála doporučit. A Číňané o tuto akreditaci nepožádali.

Kromě tří schválených vakcín od společností Biontech / Pfizer, Moderna a AstraZeneca, se zítra se očekává schválení vakcíny Johnson & Johnson. V procesu schvalování Evropskou lékovou agenturou jsou již nějakou dobu také vakcíny americké společnost Novavax a německý Curevac, probíhá také posuzování Sputniku V. Otázka ale je, jak toto posuzování dopadne. Obecně platí, že ČR zatím nestíhá využít všechny vakcíny, které už tady jsou, a na jaře dorazí další miliony dávek schválených očkovacích látek.

Kolega, poslanec EPP, lékař a mluvčí pro otázky zdravotnictví, Peter Liese v tiskové zprávě ze 4. března 2021 upozorňuje, že nezávislé, vědecké zhodnocení je v případě Sputniku obzvlášť důležité. Ruská vláda schválila vakcínu již v srpnu loňského roku. V té době bylo testováno méně než 100 osob. To je dostatečný důvod k pochybnostem. Ve studiích provedených seriózními výrobci bylo pokaždé testováno více než 40 000 osob.  (Detaily o procesu schvalování vakcín s názornými grafy můžete najít stránkách agentury EMA zde.)

Jak jsem zmínila na začátku, Evropský parlament schválil nový program EU pro zdraví (EU4Health), který má posílit evropský zdravotnický systém tak, aby zvládal nečekané krize, posílit národní systémy zdravotní péče a podpořit inovace a investice do nich. Členské státy teď vyjednávají s Evropskou komisí o svých plánech obnovy. To jsou všechno velkorysé nabídky EU na pomoc s pandemií. Je na členských státech, jak je dokáží využít. Česká republika by se měla soustředit na to, aby tyto fondy využila co nejlépe a prezident by neměl vyvolávat politickou krizi v době nezvládnuté zdravotní krize.

Článek vyšel na mém blogu https://sojdrova.blog.respekt.cz/par-poznamek-ke-sputniku-zemanovi-a-eu4health/

 


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Facebook
Twitter
Instagram
Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2021 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál

Hexadesign