Šojdrová: Česká vláda se musí postavit za peníze na Erasmus

Středa 19. 2. 2020, Tisková zpráva

Návrh příštího víceletého rozpočtu na léta 2021-2027, který mají na stole premiéří a prezidenti členských států, zdaleka nepokryje potřebné kapacity programů Erasmus nebo Evropského sboru solidarity, které umožňují mladým lidem získat nenahraditelné zahraniční zkušenosti.

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), koordinátorka poslanců Evropské lidové strany ve výboru pro kulturu a vzdělávání, rozpočtový návrh komentuje: „Peníze, které předseda Rady Charles Michel navrhuje na program Erasmus, by oproti návrhu Komise znamenaly o 2 milióny méně příležitostí pro mladé lidi a učitele vycestovat studijně do zahraničí. Erasmus je přitom vlajkovou lodí unijní spolupráce. Dnes jsem v dopise vyzvala českého premiéra Andreje Babiše, aby se na zítřejším jednání Evropské rady odmítl snížení prostředků na Erasmus.“

Za Českou republiku se v období 2014 – 2018 se výměnných vzdělávacích projektů zúčastnilo 2 955 žáků základních a středních škol, 17 907 učňů se zúčastnilo odborných stáží a praxí, do studijních programů na partnerských vysokých školách se zapojilo 47 913 studentů a vzdělávání v zahraničí se zúčastnilo 808 učitelů. Projektů mládežnických organizací se zúčastnilo 20 577 mladých lidí. Celkový počet činil 87 205 účastníků.

Návrh předsedy Evropské rady by znamenal výrazné snížení rozpočtu na programy Evropské unie, které mají vysokou podporu občanů ve všech zemích EU, včetně České republiky. Škrty se dotýkají i Evropského sboru solidarity, který umožňuje mladým dobrovolníkům, včetně hendikepovaných, vycestovat do zahraničí v rámci dobrovolnických projektů a významně podporuje mládežnické organizace.

Považuji za nepřijatelné, aby se rozpočet na podporu dobrovolnictví mladých snížil oproti původnímu návrhu Komise téměř o 20 %. Evropská rada škrtá na špatném místě. Investice do vzdělávání a aktivit mladých lidí je investicí do budoucna. Všichni hovoří o podpoře vzdělávání a mládeže a pak neváhají v těchto oblastech škrtat,“ vysvětluje Michaela Šojdrová, která má projednávání programu Evropského sboru solidarity na starosti.

Evropská komise stejně jako Evropský parlament deklarovaly vzdělávací a kulturní programy za finanční prioritu. Zatímco Komise počítala v příštích sedmi letech s dvojnásobným navýšením financování programu Erasmus, europoslanci požadovali jeho ztrojnásobení. V rozhodování o konečné podobě víceletého rozpočtu má Evropský parlament poslední slovo. Jeho stanovisko je proto zásadní.


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Facebook
Twitter
Instagram
Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2020 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál

Hexadesign