V boji s COVID-19 jsme se shodli na společném postupu a pomoci těm nejpotřebnějším

Pátek 17. 4. 2020, Tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

Evropský parlament v pátek  17. 4. 2020 schválil 3,08 miliardy eur na přímou pomoc pro zdravotnictví členských zemí EU a některá dílčí nutná opatření v boji proti pandemii COVID-19. Parlament, stejně jako ostatní občané EU omezil fyzické setkávání a většina poslanců hlasovala na dálku

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) k tomu uvedla: „Pandemie COVID-19 nerespektuje žádné státní hranice. Bojujeme na mnoha frontách a momentálně se musíme soustředit na boj v první linii a pomoc těm nejpotřebnějším, mezi ty patří Itálie, Španělsko, ale i Řecko.  Shodli jsme se na tom, že společná reakce má šanci na úspěch.“

Pomoc 3,08 miliard eur z rozpočtu EU bude přesměrována do členských států prostřednictvím nástroje pro mimořádnou podporu (2,7 miliard eur) a z rezervy rescEU (380 milionů eur). Součástí balíčku jsou také  prostředky pro Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (3,6 milionů EUR). Evropský parlament také dnes přijal stanovisko ke koordinovanému boji proti pandemii COVID 19 a jeho následkům, ve kterém  podpořil snahu Komise o spuštění „Marshallova plánu“ pro postižené ekonomiky EU, který  by se měl pohybovat v řádu desítek miliard eur.

Součástí přijatých opatření je i pomoc Řecku z důvodu zvýšeného migračního tlaku (350 milionů eur). „Evropský parlament si uvědomuje, že uprchlické tábory v Řecku se mohou velmi snadno stát nekontrolovatelným ohniskem nákazy v Evropě. Schválili jsme proto pomoc Řecku, která zajistí lepší ochranu hranic, rychlejší azylovou proceduru, náležitou zdravotní péči v táborech i návraty těch, kteří na azyl nemají nárok. V rezoluci je přímo zmíněná evakuace a přemístění nejvíce ohrožených osob -  to jsou především děti, “ vysvětluje Šojdrová (KDU-ČSL)

V uprchlických táborech v Řecku je nyní více než  5000 dětí. Mnohé státy EU se s Řeckem dohodly na přijetí 1600 dětí.

„Prvních 12 dětí ve věku mezi 11 a 15 lety si převzalo Lucembursko. Vzhledem k tomu, že nás o to Řecko požádalo a v ČR jsou odborné i ubytovací kapacity pro jejich přijetí a také  je řada pěstounských rodin, které jsou ochotny se o děti z uprchlických táborů postarat, měla by se  k přijetí několika desítek dětí přihlásit i Česká republika, “ vyzývá vládu ČR Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).


Galerie:


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Facebook
Twitter
Instagram
Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2020 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál

Hexadesign