Zabraňme bezpodmínečné účasti Rusů a Bělorusů na LOH 2024!

Pondělí 4. 9. 2023,

Do Letních olympijských her 2024 zbývá necelý rok. Jen dva tisíce kilometrů od Paříže přitom stále probíhá ruská agrese na Ukrajině – největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Olympiáda je sportovní událost se zásadním symbolickým významem a už od dob starověku je spojována s mírem. Pokud mají mít ruští a běloruští sportovci možnost soutěžit na olympiádě v Paříži pod neutrální vlajkou, musí to být za přísně stanovených podmínek. S kolegou Ivanem Štefancem jsme proto vytvořili petici směřovanou Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV), ve které vyzýváme, aby umožnil účast pouze těm sportovcům, kteří jasně odsoudí ruskou agresi na Ukrajině. Připojte se k petici i Vy! 

Petici můžete podepsat zde. Celé její znění v českém jazyce najdete níže.


Petice Zabraňme bezpodmínečné účasti Rusů a Bělorusů na Letních olympijských hrách 2024!

Adresát: Mezinárodní olympijský výbor (MOV)

My, znepokojení občané a zastánci etického chování ve sportu, se naléhavě obracíme na Mezinárodní olympijský výbor (MOV). S ohledem na nadcházející 141. zasedání MOV, které se uskuteční 15.-17. října v Bombaji, vás vyzýváme, abyste přijali jednoznačná opatření týkající se účasti sportovců z Ruska a Běloruska na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži.

Umožnění účasti ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách bez jakýchkoli podmínek by sloužilo pouze jako prostředek k šíření válečné propagandy z Kremlu. Jejich účast jako taková by podkopala olympijské hodnoty, základní principy olympismu stanovené v Olympijské chartě a poškodila by úspěchy ostatních sportovců.

Nemůžeme souhlasit s účastí ruských a běloruských sportovců a oslavou jejich sportovních úspěchů, zatímco jejich vláda je zodpovědná za více než 300 zabitých ukrajinských sportovců a trenérů a za mnoho dalších válečných zločinů, včetně deportace tisíců ukrajinských dětí do Ruska.

Proto vás my, níže podepsaní, vyzýváme, abyste přijali následující podmínky:

  • Účast individuálních sportovců s pasy Ruské federace nebo Běloruska pod neutrální vlajkou a bez uvedení země původu na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži je myslitelná pouze pod podmínkou podpisu čestného prohlášení, které vyjadřuje jednoznačný nesouhlas s agresí proti Ukrajině.

Naléhavě žádáme MOV, aby tyto podmínky přijal pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Toto deklaratorní rozhodnutí již učinilo několik zemí a národních olympijských výborů.

Jsme přesvědčeni, že tyto kroky jsou nezbytné pro dodržování zásad Olympijské charty a pro podporu míru a etického sportovního chování na světové scéně.


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2023 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál | Změnit nastavení cookies

Hexadesign