Vítězem národního kola soutěže Mladý farmář 2022 je Zlatá farma!

Pondělí 10. 10. 2022,

Národní kolo soutěže Mladý farmář roku 2022 zná svého vítěze! V letošním roce se jím stala Zlatá farma Zlaty Ronzové Mádrové ze Štětovic-Vrbátek. Jedinečný rodinný projekt tak postupuje do evropského kola, které se bude konat 7. prosince 2022 na půdě Evropského parlamentu v Bruselu.

Evropskou soutěž mladých farmářů do 40 let letos vyhlásila europoslankyně Michaela Šojdrová v České republice již potřetí. Akci zaštiťuje ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR a poslancem Karlem Smetanou, místopředsedou Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny ČR.

V loňském roce Českou republiku na evropském kongresu reprezentoval rodinný Statek Vodňanský Ericha Vodňanského z Blíževedel, v roce 2020 levandulová farma Lavandia Stanislava Bízy ze Staroviček.

Mezinárodní soutěž je součástí Evropského kongresu mladých farmářů, který osmým rokem pořádá Evropská lidová strana v Evropské parlamentu. Cílem je vytvořit prostor pro setkání mladých farmářů z více než 20 zemí EU, kteří si zde mohou předat zkušenosti, navázat důležité kontakty a navzájem se inspirovat. Soutěž oceňuje mladé zemědělce za udržitelné a inovativní nápady a postupy v zemědělství.

Vybrat jediného zástupce opět nebylo vůbec snadné, jelikož všechny přihlášené projekty byly velmi zajímavé a kvalitní. Za svou práci v zemědělství si ocenění zaslouží všichni, proto jsem všechny účastníky pozvala do Bruselu na Evropský kongres mladých farmářů,“ dodává Michaela Šojdrová.

Letos bude mladé české zemědělce reprezentovat Zlata Ronzová Mádrová ze Zlaté farmy ve Štětovicích-Vrbátkách, která přetvořila dříve neudržovaný areál na jedinečné místo v kraji. Celá rodina zde hospodaří na 58 hektarech a zabývá se chovem červenostrakatého skotu za pomoci moderních technologií. Zaměřují se na produkci mléčných výrobků, které je možné zakoupit přímo na farmě, kde vedle obchůdku naleznete i bistro.

Zlatá farma nabízí také spoustu volnočasových a vzdělávacích aktivit pro veřejnost, slavnosti, trhy nebo edukativní programy pro děti. Svojí činností tak zároveň usiluje o zachování lidových tradic.

„Zlatá farma je místem, kde se lidé mohou potkávat a zažívat autentický venkov skrze tradiční potraviny a lidové tradice. Velkým přínosem je předávání respektu k naší krajině, udržitelnému zemědělství a tradicím. Mladším generacím chceme i touto soutěží ukázat, jak je práce v zemědělství důležitá a potřebuje naši podporu a pozornost,“ uzavírá Michaela Šojdrová.


Chcete vědět aktuality z mého působení v Evropském parlamentu i v Česku?

Poslanecký klub ELS
Evropský parlament
KDU-ČSL

Michaela Šojdrová, © 2023 · Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | RSS kanál

Hexadesign